Avaliku korra eeskiri sätestab, et öörahu rikkumine on keelatud. Mis kellast kellani on aga öörahu ja mida teha, kui kellegi tekitatud lärm ei lase magada?
Politseid on öisel ajal välja kutsutud väga erinevatel põhjustel, olgu nendeks siis rallivad autod või ATV-d, lärmakad koduloomad või vali muusika. Kuid põhjuseks on olnud ka ülemise naabri häiriv kõndimine või välisukse liiga vali sulgemine. Kõige rohkem on politseile väljakutseid tehtud nädalavahetustel, kus peetakse pidusid ning kuulatakse valju muusikat.
Korrakaitseseaduse § 56 järgi on mujal, kui avalikus kohas on keelatud tekitada kestvalt või korduvalt teist isikut oluliselt häirivat müra või valgusefekte
- tööpäevadel kella 22.00-st kuni 6.00-ni;
- puhkepäevale eelneval ööl kella 00.00-st kuni 7.00-ni.
Kui, aga kodu lähedal toimub omavalitsuse loal näiteks kontsert või vabaõhupidu, mis kestab kella kahe-kolmeni öösel täites seal juures etteantud reegleid ning lõpetades ürituse kokkulepitud kellaajal, siis see rikkumise alla ei lähe. Küll peavad öörahu piirangust kinni pidama eraisikud, kes tahavad hilistel tundidel oma aias või korteris lärmakalt pidutseda.
Öörahu piirangust võib kõrvale kalduda vaid kolmel juhul (Korrakaitseseadus § 56):
- päästetöö käigus või alarmsõiduki poolt;
- kohaliku omavalitsuse loa alusel või
- ööl vastu 1. jaanuari, ööl vastu 25. veebruari või 24. juunit.
Kuhu pöörduda, kui Sinu rahu on rikutud:
- Politsei
- Tallinnas: Munitsipaalpolitsei Amet (MUPO) - (telefon: 14 410)
- Kohalik omavalitsus (KOV)
Seaduse piirangud ei tähenda aga seda, et muudel kellaegadel võib karjuda ja lärmata nii palju, kui jaksu on. Naabritega tuleb arvestada ning käituda mõistlikkuse piires igal ajal.
Näiteks tuleb arvestada naabritega ka ehitustöid tehes. Eehitusseadus § 12. lg 3 näeb ette, et ehitamisel tuleb arvestada sellest mõjutatud isikute õigutega ning rakendada abinõusid nende õiguste ülemäärase kahjustamise eest. See tähendab, et näiteks remonti tehes tuleb mõelda ka naabrite peale – st, et mürarikkaid töid ei maksa hakata tegema õhtul hilja või puhkepäevahommikul kella seitsme ajal. Samas peavad aga ka naabrid mõistma, et ehitamise ja remondiga kaasnevad mitmesugused häirivad helid, mida täielikult vältida ei olegi võimalik.
Kui aga naabrite juures ei taha pidu lõppeda ning öörahu ajal kostab sealt ikka häirivalt valju muusikat või muud lärmi, on Sul õigus nõuda, et öörahu piirangust peetaks kinni. Öörahu rikkumine liigitatakse avaliku korra rikkumise alla ehk rikkujale võib karistusseadustiku § 262 järgi määrata rahatrahvi kuni sada trahviühikut või aresti.
Üldjuhul on aga võimalik jõuda naabritega kokkuleppele, kui ollakse teineteisega suheldes viisakad. Mõistev suhtumine tuleb alati kasuks, sest valju muusika kõrval tuleb arvestada ka tavapäraste igapäevaelu helidega nagu pesumasin, öösel nuttev laps või hoopis harva haukuv koer, mille peale ei peaks esimese asjana politseisse teatama.
Mida saab ise teha, kui on rikutud öörahu või endasolenevat, et ei tekiks probleeme?
- Enne politsei poole pöördumist, kaalu, kas saaksid ka ise müra tekitava isiku poole pöörduda.
- Proovi teha rahulik ja mõistlik kokkulepe.
- Ära tekita müratekitajaga tüli.
- Valju muusika korra võid ka naabri enda juurde kutsuda, et ta Sinu muret paremini mõistaks kuulates müra nö läbi Sinu kõrvade.
- Ole proaktiivne ning teavita juba eelnevalt inimesi, kui on teada, et müra kestab kauem, kui lubatud.
Kui, aga otsid uut ja vaiksemat kodu, siis võta meiega ühendust!
Kommentaarid