Arco Vara hinnangul tõusevad Tallinna ja Tartu üürihinnad viimasel ajal seetõttu, et pangad ei anna noortele omafinantseeringu ja lisatagatiseta laenu ning samal ajal jääb suurlinnades üürikortereid järjest vähemaks.
Arco Vara Tallinna elamispindade osakonna juht Agur Tammistu ütles: "Suuremal osal noortest puudub täna omafinantseering ja ka lisatagatise võimalus. Vanemad ei julge oma vara lisatagatiseks panna või arvavad, et lapsed peavad ise hakkama saama."
Hinnatõusu teiseks põhjuseks võib Tammistu sõnul olla see, et üürikortereid jääb vähemaks. "Võib öelda küll, et üürnikega ei tahetategeleda. Kui vanemate korter vabaks jääb, müüakse see pigem ära ja ostetakse omale parem elamine kui hakatakse korterit välja üürima. Kortereid küll ostetakse endiselt üürikortereiks, kuid selle juures vaadatakse korteri tootlust. Seetõttu on üürikorterid pigem kallimad kui odavad," selgitas ta.
Üürikortereid on vähemaks jäänud ka seetõttu, et pangad, mis enne kortereid välja üürisid, müüvad need nüüd ära. Üksvahe üüriti välja ka neid buumi ajal ostetud kortereid, mille omanikud lahutasid, sest laenujääk ei katnud tol hetkel korteri müügihinda. Praegu on hakatud neid kortereid ära müüma, et laenujäägist vabaneda.
Arco Vara Tartu ja Tartumaapiirkonna juht Tarvo Tamme märkis, et panga jaoks sobivaid noori laenukliente on vähe, pankade laenutingimused karmid ja paindumatud.
"Kinnisvara hinnad järjest tõusevad, töötasud aga mitte. Seega jääb noortel üle vaid võimalus korterit üürida. Suurenenud nõudlus tõstab üürihinda. Lisaks on paljud üürikorterite omanikud tänu korterite hinnatõusule oma korterid maha müünud, üürikorterite hulk turul väheneb," rääkis Tamme. "Korterite üürileandmine on seotud probleemidega. Üürivõlgnikud, nn puuküürnikud jne. Pigem valitseb tendents, et lihtsam on korterist vabaneda kui tegeleda üürnikega."
Loe artiklit korterite üüriturust 29. augusti Postimehest.
Kommentaarid