Jätkuv majanduskasv, ettevõtete kasvav eksport ja laienemissoov on Tartu piirkonnas kiiresti suurendanud nõudlust tänapäevaste lao- ja tootmispindade järele.
Huvi nüüdisaegsete tootmispindade vastu püsib kõrge, aktiivsed otsijad on peamiselt eksporti kasvatanud ja tootmist laiendada soovivad puidutööstusettevõtted. Sobiv pind peaks asuma Tartust kuni 10 kilomeetri kaugusel ja vastama tänapäeva nõuetele. Pakkumises olevad nõukogudeaegsed kompleksid enam tootjate vajadusi ei rahulda: hooned on sageli kehvas seisukorras, asuvad teedevõrgust eemal ja on raskesti ligipääsetavad.
Nõudlus nüüdisaegsete laopindade järele on Tartu piirkonnas samuti väga kõrge. Laieneda soovib lisaks tootjatele ka mitu kaubandusettevõtet. Turg on aktiivne, kliendid soovivad rohkem kaupa ja teenuseid, aga laieneda ei saa, sest sobivat ladu Tartu lähedal on peaaegu võimatu leida. Aktiivselt otsitakse nii väiksemaid, alates 250 m2, kui ka suuremaid, 1500 m2 laoruume. Ka need peavad vastama tänapäeva nõuetele: vaja on laadimisplatvome, estakaade; toidukaupade ladustamiseks peavad ruumid olema köetavad ja ventileeritavad.
Valdavalt on sõlmitud üürilepingud pikaajalised, nõuetele vastavaid pindu vabanemas ei ole, pigem soovitakse võimalusel ise laieneda. Uusi tootmishooneid on küll valmimas, kuid need on juba enne ehituse algust üürilepingutega kaetud. Sobiva lao- või tootmispinna leidmine võib praegu võtta isegi kuni aasta, see on aga ettevõtete arenemis- ja laienemissoovidele piduriks.
Endiselt püsib nõudlus ka stockoffice-tüüpi äripindade järele ehk rendile soovitakse võtta lao- ja tootmisruume koos nende juurde kuuluvate kontori- ja teenindusruumidega. Kasvanud nõudlus uute lao- ja tootmispindade üürihinda siiski kergitanud ei ole, see püsib 5 euro juures ruutmeetri kohta.
Bürooruumide turul on tänu uutele A-klassi büroohoonetele nõudlus praktiliselt rahuldatud. Vajatakse vaid üksikuid väiksemaid, 50–60 m2 suuruseid ruume. Eelistatakse uusi ärihooneid, kus on A-klassi bürooruumid ning liftid, B-klassi pinnad jäävad vabaks ja nende pakkujatel on juba raske konkurentsis püsida. Aina rohkem valitakse ka naabreid ja soovitakse tegutseda koos sarnaseid sihtrühmi teenindavate ettevõtetega. Ühtne kontseptsioon on muutunud oluliseks. Sügisel valmib Turu tänaval veel kaks stockoffice-tüüpi büroo- ja laohoonet, mille arendajad on arvestanud nii ettevõtete ühise kontseptsiooni mõtet kui ka nõudlust väiksemate ruumide järele.
Büroo- ja teeninduspindade puhul on vähenenud kesklinna tähtsus asukohana. Meeleldi liigutakse kesklinnast kaugemale, põhjuseks parkimiskohtade nappus. Näiteks hambaarstil või juuksuril on keeruline kliente hoida, kui parkimiskohta pole võimalik mugavalt leida või kui teenus läheb parkimiskulu juurde arvestades oluliselt kallimaks, kui see oleks äärelinnas.
Ka uute büroohoonete ehitamise juures on parkimisest saanud põhiküsimus. Tõenäoliselt tekib juba lähiajal büroopindade turul ülepakkumine ja aina olulisemaks saab kliendi hoidmine, talle paremate lahenduste võimaldamine.
Kommentaarid