09. jaanuarist 2013. aastal jõustusid Ehitusseaduse muudatused, mis puudutavad hoone energiamärgise olemasolu. Alates nimetatud kuupäevast peab huvitatud isikul olema võimalus tutvuda energiamärgisega, juhul kui hoone või selle osa antakse tasuliselt üürile või võõrandatakse.
Lisainfot energiamärgise kohta saavad omanikele anda ka maaklerid, kes on tänaseks läbinud energiamärgisealased koolitused. Lisaks on suuremates kinnisvarabüroodes oma partnerid, kelle abiga korraldatakse kogu energiamärgise asjaajamine.
Mis on energiamärgis?
Energiamärgis näitab, kui palju hoone või selle osa (näiteks: korter) tarbib energiat, mis kulub hoone kütmisele, jahutamisele, vee soojendamisele, ventilatsioonile, valgustusele ja elektriseadmetele. Energiamärgis annab huvilisele teada, kui energiasäästlik on soetatav kinnisvara. Mida kõrgem on hoone energiatõhususe klass (A-st kuni G-ni), seda väiksemad on tulevikus energiaarved.
Enamikel inimestel on aasta alguse esimesed arved käes ning on loomulik, et inimesed tunnevad huvi kinnisvara soetamisel ka tulevaste kulude vastu ning otsivad eeskätt just energiasäästlikku kinnisvara. Olemasolevate hoonete puhul tuuakse energiamärgise koostamisel välja ka meetmed, mida oleks majas otstarbekas energia kokkuhoiuks rakendada.
Energiamärgise olemus
Energiamärgis olemasolevale hoonele koosneb neljast osast. Esimeses osas antakse info hoone kohta, andmed hoone kaalutud energia erikasutuse ja energiaklassi kohta ning teave energiamärgise väljastaja kohta. Teises osas annab energiamärgise väljastaja soovitused, milliseid enerigasäästu meetmeid oleks hoones põhjendatud kasutusele võtta, lisatakse maja pilt ning märkused. Märkused sisaldavad aspekte, mis võivad olulisel määral kaalutud energiaerikasutust ja energiaklassi mõjutada (hoone pole pidevalt kasutuses). Kolmas ja neljas osa käsitlevad märgise väljastamise protseduuri. Kolmandas osas antakse algandmed, mida märgise väljastamisel kasutatakse, neljandas osas näidatakse arvutuskäik, mille põhjal hoone energiaklass saadakse.
Erandid
Hooned, millel energiamärgis ei ole vajalik:
1. Hoonetele, mis on tunnistatud mälestisteks vastavalt Muinsuskaitseseadusele ja mille olemust või välisilmet muudaks oluliselt energiatõhususe miinimumnõuete täitmine.
2. Kultus või tavandihoonetele.
3. Ajutistele hoonetele, kasutuseaga kuni 2 aastat.
4. Tööstushoonetele, töökodadele ja madala energiavajadusega eluruumideta põllumajandushoonetele.
5. Hoonetele, mida kasutatakse vähem kui 4 kuud aastas.
6. Hoonetele, mille kasulik pind on kuni 50m2.
Energiamärgise puudumisel
Energiamärgise puudumisel, kuid hoone või hoone osa tasu eest võõrandamisel või kasutusse andmisel võib vastavalt ehitusseadusele omanikku (eraisikut) trahvida kuni 150 trahviühiku ulatuses, sama teo eest juriidilist isikut võidakse karistada rahatrahviga kuni 1600 euro ulatuses.
Lisainfo:
Agur Tammistu
Tallinna elamispindade osakonna juht
Arco Real Estate AS
www.arcovara.ee/energiamargis
Kommentaarid