Välismaalane saab registreerida ettevõtte ja osta maad või alustada muu äritegevusega. Kinnisvaraäri ajamisel Bulgaarias seisneb üks erinevus võrreldes Eestiga notarite töös. Bulgaarias peab inimene ise vormistama oma lepingud notari jaoks ja ise tehingu ajal ka selgitama. Notar lihtsalt tõestab, ilma, et selgitaks õigusi, kohustusi või ohte. Hea oleks, kui notariaalse tehingu juures oleks mõni kohalik jurist. Notarideposiiti Bulgaarias ei tunta, kõik suuremad tehingud tehakse läbi panga akreditiivi, mis on osapooltele jällegi täiendav aja- ja rahakulu.
Bulgaarias oleks välismaalasel kindlasti hea, kui tal oleks usalduslik side mõne kohaliku vastavas valdkonnas töötava inimesega, kes aitaks läbida Bulgaaria bürokraatia kadalippu. Lisaks allkirjadele on Bulgaarias endiselt vaja ka templeid ning e-riiki veel ei eksisteeri. Seega füüsiline töö kooskõlastuste ja kokkulepete saamiseks on väga suur, seisma peab väga paljude uste taga järjekordades. Hea kui on kohalik inimene, kes nõustab ja teab kuhu minna ning millal.
Partnerite valikul mingeid erilisi kriteeriume ei ole. Kindlasti võiks teha natuke kodutööd ja uurima, kas potentsiaalne partnerettevõte on usaldusväärne ja omas valdkonnas soliidsete referentside ning renomeega. Kuna tegemist on suure riigiga, kus on selgelt teistsugused äritraditsioonid ja arusaamine kui näiteks Põhja-Euroopas, ei tasuks kindlasti päris esimest ettejuhtuvat ettevõtet sõbraks valida.
Oma kogemusest võin veel ühe erinevuse bulgaarlaste ja eestlaste vahel välja tuua - eestlased on oma üldjuhul efektiivsemad ja tähtaegadest peetakse üldjuhul kinni.
Arco Vara alustas Bulgaarias 2006. Aastal vahendusteenuste pakkumisega ja aasta hiljem kinnisvaraarendusega. Kohalikke partnereid me selleks ei kaasanud, kõik sai tehtud omal käel ja initsiatiivil.
Oliver Makko
Arco Vara Bulgaaria arendusprojektide juht
Kommentaarid