Millised on kokkuhoiukohad laos/tootmispinnal/kontoris? Milliseid nippe kasutatakse ja kui suurt säästu need annavad?
Vastab Arco Vara Kinnisvarabüroo haldusosakonna juhataja Joel Soomer:
Täheldada on, et nii büroopindade kui ka lao- ja tootmispindade omanikud hoiavad kokku üldkasutatavate ja mittekasutatavate ruumide küttelt ja elektritarbimiselt. Üldkasutatavate ruumide kütte temperatuur keeratakse mõni kraad vähemaks ning valgustite arvu vähendatakse. Näiteks, kui koridoris on 2 rida valgusteid, keeratakse üle ühe välja. Kui üks lamp tarbib elektrit tunnis 72 w ja 10 lampi välja keerata, teeb see ööpäevas 17 kw kokkuhoidu ja 30 päevas 518 kw kokkuhoidu. Rahaliselt tähendab see kokkuhoidu kuus veidi üle 1000 krooni. Üldkasutatavates ruumides kasutatakse ka reeglina nõrgemaid elektripirne.
Samuti näeme, et soojades garaažides ja ladudes langetatakse kütte temperatuuri, et hoida kulud madalamal tasemel.
Büroopindadel valgustuse ja küttega nii suurt märgatavat kokkuhoid ei saavuta, kuna tööruumides peab püsima piisav valgustus ja küte. Küll aga oleme täheldanud, et mõned väiksemad kontorid on hakanud ise oma ruume koristama ning on paigaldatud enda kontoripinna elektriarvesti.
Kui hoonel on haldusteenuse pakkuja, küsitakse ka ajutist hinnalangetust. Lepingute katkestamisi üldiselt ei ole, kuna omanikud on aru saanud, et kui keegi hoonel kogu aeg silma peal ei hoia, võivad hilisemad hooldus- ja remondikulud ületada tunduvalt igakuist tasu teenuse pakkujale. Suuremates büroo- ja tootmisüksustes eelistatakse teenusepakkujat, kuna eraldi inimese palkamine on kulukam. Katuselt lumekoristus on täna väga aktuaalne, kui seda õigel ajal ei tehtud, hakkas vesi ruumi sisse pressima, rikkudes kontorilaed ja –sisustust, samuti vigastab vihmaveesüsteeme ja kujutab ka otsest ohtu.
Kommentaarid