Kes meist ei sooviks elada linnasüdames, kus kõik vajalik on käe-jala juures? Paraku kaasneb sellega väljast tulev müra, mida tekitavad aasta-aastalt hoogustuv liiklus, uusarenduste rajamine või tänavakoristus. Samuti peab kortermajas leppima naabrite juurest kostvate häältega. Kuidas saab välismüra võimalikult hästi summutada?
Meil õnnestus leida korter, mis asub piisavalt lähedal kesklinnale, mille terrassilt on hästi piiludes näha meri ning mille nurga taha jääb rohelust täis Kadrioru park. Kõik tundub ideaalne: korteril on 60-ruutmeetrine terrass, kus on võimalik osa saada Lauluväljakul toimuvatest üritustest, kolmes seinas on maast laeni aknad ehk valgust jagub küllaga. Ent Lauluväljaku üritused on ka suvine müraallikas ja suurtest akendest kostab tuppa liiklusmüra. Kuna meie jaoks oli korter ideaalse asukohaga ning kõik muud parameetrid vastasid ka nõuetele, siis oli tarvis leida lahendused, mis muudaks mürataseme talutavamaks. Vahet pidamata voorivad autod, naabrite lõputuna kestvad pillimängud või lemmikloomade „sõnavõtud“ hakkasid ühel hetkel kurnavaks muutuma.
Õnneks pole tänapäeval probleemi, millele lahendus puudub. Nii hakkasimegi jaokaupa katsetama erinevad lahendusi, kuidas väljast tulevat heli summutada.
Kõige lihtsam, millest alustada, on akna- ja uksetihendite vahetus. Kuna meie maja on ehitatud aastal 2006, siis on arusaadav, et aja jooksul on üht-teist ära väsinud. Tänu välisukse tihendite uuendamisele ei kuule me enam koridorist jutuvadinat, uste paugutamist ega koerte haukumist. Samuti oli kasu terrassiustele uute tihendite paigaldamisest – autode kihutamine ning kajakate kisa muutusid meie jaoks praktiliselt olematuks probleemiks.
Seejärel asendasime magamistubades tavalised külgkardinad mürasummutavate akustiliste kardinatega. Mõju on tuntav, ent samas sai üsna kiiresti selgeks, et ainult sellest ei piisa. Seepärast läksid vahetusse ka värskeõhuklapid. Heli põrkumise vastu tasuks seinale paigutada mõni suurem maal ja põrandale meelepärane vaipkate. Samuti peaks voodi ostmisel tähelepanu pöörama selle peatsile – mida suurem see on, seda vähem saab heli põrkuda. Kõikide lahenduste koostoimel on meie ööune kvaliteet märgatavalt paranenud.
Ruumisisese helikvaliteedi parandamiseks lasime nii elutoa kui ka kontori seinale paigaldada akustilised paneelid. Kui heli tabab kõva pinda, peegeldub see tagasi ruumi ja see tekitab omakorda järelkaja. Kuid akustilised paneelid neelavad helilaineid, kui need tabavad paneeli taga olevaid lamelle ja vilti. See takistab heli tagasipeegeldumist ruumi, mis lõpuks kõrvaldab kaja. Muuhulgas toimivad paneelid ka sisustuselemendina. Meie tellisime seinakatted Woodupist.
Kui ise poleks teinud, ei usukski, et kortermajas on võimalik nii väheste vahenditega elukvaliteeti nii palju paremaks muuta.
Kommentaarid