Maamaks on maks, mis lähtub maa maksustamishinnast ja mida peab tasuma Eestis asuva maa omanik. Maamaksu suuruse määrab kohalik omavalitsus, tuginedes riiklikult määratud maamaksumääradele.
Maamaksu arvutamisel lähtutakse
- maa maksustamishinnast – see on maa väärtus, mille määrab Maa-amet;
- maamaksumäärast, mille otsustab kohalik omavalitsus (nt 0,1% kuni 2,5%).
Kes peab maamaksu maksma?
Maamaksu peab maksma isik, kes on maa omanik 1. jaanuari seisuga. Kui sa müüd või ostad maa näiteks veebruaris, siis selle aasta maksukohustus jääb ikkagi isikule, kes oli maa omanik 1. jaanuaril.
Millal ja kuidas maamaksu tasutakse?
Maksu- ja Tolliamet (MTA) saadab igal aastal maksuteate, kus on kirjas maamaksu suurus ning selle tasumise tähtaeg ja viis. Kui maamaks on alla 100 euro, tuleb see tasuda korraga 31. märtsiks. Kui maamaks ületab 100 eurot, jagatakse see kaheks osaks: esimene osa tuleb maksta 31. märtsiks ja teine 1. oktoobriks.
Kus näeb maamaksu summat?
Maamaksu summat saab vaadata
- e-MTA portaalis
Mine e-maksuametisse→ logi sisse → vali „Maamaks“ → sealt näed maksuteadet, arvestust ja tasumise infot. - Teatiselt või meililt
Kui e-MTA kasutust pole aktiveeritud, saadetakse maksuteade tavaliselt postiga või eee-posti aadressile. - Maa-ameti geoportaali kaudu
Kui soovid lihtsalt kontrollida maa maksustamishinda, saab seda teha Maa-ameti geoportaalis. Seal näed, kui palju maksustatav maa väärt on, millise omavalitsuse haldusalasse see kuulub ja muid detaile.
Kas on ka erandeid?
Teatud juhtudel, näiteks kindlatel looduskaitsealadel, kehtib maamaksuvabastus. Kohalikult omavalitsuselt saab taotleda maksusoodustust näiteks pereelamumaale või maatulundusmaale. Omavalitsus võib anda ka näiteks pensionäridele täiendava kodualuse maa maksusoodustuse.
Kommentaarid