Müüt on teiste sõnadega mis tahes leiutatud lugu, idee või kontseptsioon. See, mida loed internetist, ei pruugi ka ilmtingimata tõsi olla – kinnisvaramüüdid on laialt levinud. Toon välja seitse kinnisvaramüüti ja lükkan need ümber.
1.Kõik kinnisvaramaaklerid on ühesugused
Antud müüt võib viia selleni, et ostjad ja müüjad teevad oma huvide esindamiseks kinnisvaramaakleri valimisel suuri vigu. Igal agendil on erinevad oskused, kogemused ja omadused. Näiteks kinnisvaramaakleril, kes on kaks aastat müünud kinnisvara Tallinna kesklinnas, ei ole samasuguseid kogemusi, oskusi ega teadmisi pealinnast väljaspool asuva kinnisvara kohta, nagu seda on maakleril, kes on viis aastat müünud maamaju Harjumaalt kaugemal.
Samuti on märkimisväärne erinevus, kas maakleril on kogemusi peamiselt kinnisvara müügiga või üüriobjektide vahendamisega. Ütlus „kõik mehed on ühesugused“ ei sobi kindlasti kinnisvaramaailma.
2. Kõik kinnisvaramaaklerid teenivad Boatloads of Money
Edukad kinnisvaramaaklerid võivad kindlasti teenida väga hästi. Aeg, vaev ja raha, mida kõige edukamad kinnisvaramaaklerid oma tegevusse panustavad, on märkimisväärne.
Eeldatakse, et kõik kinnisvaramaaklerid teenivad objekti müügihinnast 5%. See ei ole tõsi. Maakleri vahendustasu mõjutavad väga mitmed tegurid. Ennekõike see, et vahendustasu suurus on läbiräägitav.
Oletame, et müüja on nõus maksma 5% oma kodu müügihinnast. See 5% võib jaguneda pooleks müüva kinnisvaramaakleri büroo ja talle ostukliendi toova kinnisvaramaakleri büroo vahel. Büroo maksab aga sellest summast maaklerile omakorda tema komisjonitasu. Lisaks on maakleril mitmeid kulusid, mille peale tavaliselt ei tulda: kütusekulu, auto hoolduse või rendi kulu, reklaamikulu, fotograafitasu – need on ainult osa kuludest, mis kinnisvaraspetsialistil tuleb tasuda.
3. Kinnisvara müümisel tuleb jätta ruumi hinnaläbirääkimisteks
Objektile õige hinna määramine on müümisel üks olulisemaid asju. Levinud arusaam, et hind peab sisaldama hinnaviga, on ühtlasi ka väga levinud kinnisvaramüüt.
Hinnake kodu kõrgemalt, et ostjal oleks ruumi läbirääkimisteks – see müüjate seas levinud kinnisvaramüüt võib põhjustada pettumust ja potentsiaalselt pikka aega turul istuvat kodu. Internet on kinnisvaravaldkonda palju mõjutanud ja tänu sealt kättesaadava teabe hulgale on ostjad nutikamad ja haritumad kui kunagi varem. Ostja ei raiska oma aega tuhandete eurode eest ülehinnatud objekti vaatamisele ja seetõttu võid sa müüjana ilma jääda suurest osast potentsiaalsetest ostuhuvilistest.
4. Kodu müümine ilma kinnisvaramaaklerita säästab palju raha
Peamine põhjus, miks müüjad usuvad, et oma kodu ise müümine on hea mõte, on nende arvamus, et see aitab raha kokku hoida. Paljud usuvad, et oma kinnisvara müümine on lihtne. Muidugi oleks tore, kui see oleks sama lihtne kui kuulutuse sisestamine kinnisvaraportaali, kuid nii see pole. Tegelikult omanik pigem kaotab raha, kui ta ei palka endale professionaalset kinnisvarabürood. Selle taga on mitu põhjust. Kas omanik hindas oma kodu kõrgemalt ja müügiperiood venis aasta pikkuseks? Kas omanik hoidis kodu paar kuud ühele ostjale, kes lubas kindlalt osta, kuid kes siis kadus, kuna polnud sõlmitud broneerimislepingut ja müüja kaotas selle tõttu raha? Kas müüja ei osanud pidada läbirääkimisi, et saada oma kodu eest turuväärtusele vastavat hinda? Kas kinnisvara ei vastanud nõuetele ja peale eksperthinnangu tellimist sai ostja pangast müüja ebakompetentsuse tõttu negatiivse vastuse?
5. Kodu ostmisel saab pöörduda ainult selle maakleri poole, kes konkreetselt huvi pakkuvat kinnisvara müüb
Kinnisvaramaaklerid ei tegele ainult müügiga, vaid pakuvad abi ka kinnisvara ostmisel ja annavad nõu konsultatsioonide näol. Kui sul on mõni tuttav maakler, kelle abi sooviksid kodu ostmisel kasutada, kuid tema portfellis pole sulle huvi pakkuvat objekti, siis ei ole see takistuseks temalt abi palumisel. Eesti kinnisvaraturul on väga levinud kinnisvaramaaklerite omavaheline koostöö. Kui sul on juba keegi, keda sa kinnisvaravaldkonnas usaldad, siis palu ta endale abiks ja ta saab aidata sul osta ka kinnisvara, mida müüb teine maakler.
6. Kinnisvaramaaklerid ütlevad ja teevad kõike, et kiirelt ning odavalt sinu kinnisvara maha müüa
Tegelikult peavad kinnisvaramaaklerid kinni väga rangest eetikakoodeksist ning paljudest reeglitest ja määratlustest. Paljud usuvad siiski, et kinnisvaramaaklerid ütlevad ja teevad müügi nimel kõike, sest neile makstakse alles siis, kui kodu on müüdud. Enamik kinnisvaramaakleritest kindlasti nii ei tee.
Kinnisvaramaaklerite äritegevust toetab suuresti soovitusäri ja korduv koostöö samade klientidega. Agent, kes valetab klientidele müügi nimel, ei pea selles äris tõenäoliselt pikalt vastu. Kodu ostmisel või müümisel on äärmiselt oluline valida väga usaldusväärne kinnisvaramaakler, kellega oled rahul......
7. Selleks, et oma kinnisvara müüa, pead korraldama kliendipäeva
Paljudele müüjatele meeldib mõte igapühapäevasest kliendipäevast nende kodus. See, et kliendipäev on suurepärane võimalus kodu müümiseks, on levinud müüt. Avatud uste päevad ei pruugi kohale meelitada tõsiseid ostjaid, vaid ainult uudishimulikke šoppajaid. Statistika näitab, et vaid 2% kinnisvarast müüakse tänu avatud uste päevale. Mõned kinnisvaramaaklerid korraldavad kliendipäeva potentsiaalsete klientide leidmiseks, mitte sinu kinnisvara müümiseks. Kas müük võib toimuda kliendipäeval? JAH! Kas see on tõenäoline? EI!
Kommentaarid