Tihti soovivad kinnisvaraomanikud ise oma vara müüa ega taha kasutada maakleri abi. Toon välja peamised aspektid, millega eraisik sel juhul arvestama peab.
Esmalt tuleb selgeks teha, kas endal on kinnisvara müümiseks piisavalt aega ja teadmisi. Tavapärane arvamus on, et müügitöö tähendab kuulutuse kinnisvaraportaalidesse ülesriputamist ning kõnede ootamist. Tegelikult kulub huvilistele korteri näitamiseks palju aega. Maakler selgitab helistades välja, kas ostja on reaalselt korterist huvitatud või võib teda pidada window shopper’iks, ja kas plaanitav korteri näitamine on õigustatud ehk kas huvilisel on panga laenuotsus. Samuti, kas konkreetne korter või maja vastab huvilise soovidele ja vajadustele. Peab olema kursis ka kinnisvaravaldkonna põhitõdedega ja valmis mitmesugusteks asjaajamisteks.
Kõige keerukamaks kujuneb ilmselt õige hinna määramine. Kinnisvaraportaalides olevad pakkumised on sageli moondatud hindadega ning reaalsed tehingud tehakse 5–10% soodsamalt. Kuna eraisikud on tavaliselt oma kinnisvaraga emotsionaalselt seotud, hindavad nad seda üle. Turuhinnast kõrgem hind pikendab aga müügiperioodi. Oma kinnisvarale õiglase hinna määramiseks saab tellida eksperthinnangu kutseliselt hindajalt või maaklerteenuse osutajalt, kes konsulteerib hindajaga – see on osa maaklerteenusest. Hindaja valimisel on mõistlik uurida pankade aktsepteeritud hindajate nimekirja, mille leiab pankade kodulehelt. Korteri eksperthinnang maksab alla paarisaja euro.
Oluline osa kinnisvara presenteerimisel on kvaliteetsed fotod, sest head pildid tõstavad võimalike huviliste arvu. Kui endal napib kogemusi, siis tasub palgata fotograaf, kes teeb lisaks fotodele kinnisvarast ülevaatlikud videod ja virtuaaltuurid. Teenus maksab umbes 150 eurot. Fotod peavad olema tõetruud, et ostjat ei tabaks kohapeal pettumus.
Müügikuulutuse portaalidesse lisamisel ei tohi ära unustada reklaami sotsiaalmeedias, trükimeedias või välispindadel. Kuulutus kinnisvaraportaalis kv.ee maksab 36 eurot kuus, City24-s 35 ning Kinnisvara24-s alla 5 euro. Kaardista, millised on sinu korteri eelised teiste ees, ning lähtuvalt sellest koosta sisukas kuulutus. Et kinnisvarapakkumine oleks nähtav kõikidele võimalikele klientidele, tuleks ühes kuus arvestada umbes 100‑eurose väljaminekuga. Kodule võib ostja leida ka paari nädalaga, aga praktikas on korteri müügiaeg 2–6 kuud.
Huvilistele kinnisvara näidates peab olema aus, et ei tekiks hilisemaid pretensioone. Kogenud maakler oskab tähelepanu juhtida juriidilistele faktidele. Tähtis on veenduda müüdava kinnisvara dokumentide õigsuses – seda saab kontrollida kinnistusraamatust ja ehitisregistrist. Pangast laenu saamisel on oluline dokumentide korrektsus, milles tuleks veenduda juba enne müümise algust. Kui dokumendid või müüdava vara andmed ei ole korrektsed või täielikud, siis ei anna finantsasutus selle ostuks ka laenu.
Kui ostja on olemas, tuleb leida notari juurde aeg, mis sobiks kõigile osapooltele. Notarile tuleb edastada kogu info nii tehingu kui ka osapoolte kohta. Kui müüdaval kinnisvaral on puudusi, tuleb ka see kindlasti fikseerida. Notar koostab saadetud info põhjal lepingud ning viib läbi ostu-müügitehingu.
Kui müüd oma kinnisvara ise, aga see pole huvi äratanud, siis vaata eelnevad soovitused üle ning vajadusel korrigeeri oma tegevust. Võibolla tasub kaasata maakler, kes oskab anda head nõu ja abi. Küsi oma tuttavatelt, kes on kinnisvara maakleri abiga müünud, soovitusi – siis saad olla maakleri kvaliteedis kindel.
Sageli jääb kinnisvara müümata isiksuste erinevuse tõttu ehk kui ostja ja müüja ei saa omavahel kokkuleppele. Ka siin on abistavaks vahelüliks maakler, kes tekkinud pingete korral olukorra lahendab. Kogemustega maaklerist on suur abi ka läbirääkimistel hinna ja muude aspektide üle.
Janika Toots, kinnisvaramaakler
Kommentaarid