Enne kui kinnisvara müügiga algust teha, on kriitiliselt tähtis määrata objektile õiglane hind. Kuidas seda teha? Toon välja kolm praktilist nippi, mis aitavad vältida kinnisvara ülehindamist ja tagavad selle õiglase turuväärtuse.
- Tee põhjalik turu-uuring!
Üks olulisemaid samme enne kinnisvara hinna määramist on teha põhjalik turu-uuring. Hea viis aru saada, mis üldse turul toimub, on tutvuda kinnisvaraportaalides teiste sarnaste objektidega. See annab esmase ülevaate, mis hinnaklassi objekt võiks jääda. Küll aga tasub meeles pidada, et portaalis kajastuv hind ei tähenda, et tehing toimub sama hinnaga. Sageli on omanikud oma kinnisvarasse emotsionaalselt kiindunud, soovivad saada teatud hinda ja on nõus kas või pikka aega ootama või on lihtsalt kalastamas, kas näkkab. Seetõttu soovitan: kui olete võimalikud sarnased objektid välja vaadanud, võtke ühendust ka müüjatega ning uurige, kas antud hinnaga on kinnisvara vastu huvi, kui kaua on kuulutus üleval olnud ning kas tehing toimub tavapärastes tingimustes. Pean viimase all silmas seda, et tegu ei ole kiirmüügiga või vastupidi – kalastamisega. Sellisel juhul puudub otsene huvi müüa ning kuulutus võib portaalides olla lausa aastaid.
Lisaks saab hindade kohta ülevaadet maa-ameti tehingute statistikast. Küll aga ei võimalda lehekülg erinevalt kinnisvaraportaalidest näha detailselt, millised müüdud objektid välja nägid, ehk tulemuse saab väga ligikaudse.
Veel on oluline olla kursis, kas turg on hetkel languses või liigub pigem tõusvas joones. Kui hinnad langevad, on soovitatav hinnastada veidi madalamalt, et konkurentsis püsida. Kui on näha selgelt helgemaid noote ning hinnatõusu, võib alghinna määrata veidi julgemalt. Igapäevaselt kinnisvaratehinguid mitte tegeval inimesel on tõenäoliselt keeruline turu muutuste osas seisukohti võtta. Siin saab suureks abiks olla valdkonna ekspert ehk kinnisvaramaakler.
- Pea meeles: ostja ostab kinnisvara, müüja kipub müüma emotsiooni!
Kinnisvaramaailmas on tuntud tõde, et ostja ostab kinnisvara, samal ajal kui müüja kipub müüma emotsiooni. See mõtteviis võib sageli viia ülehindamiseni, kui müüja ei suuda oma vara tegelikku seisundit objektiivselt hinnata. Kas vara vajab renoveerimist või on see heas seisukorras? Tasub meeles pidada, et kui kohtkindel mööbel (köök, sisseehitatud garderoob jne) on miski, mida võib objekti hindamisel arvesse võtta, siis personaalsed sisustuselemendid, luksuslikud vaibad, söögilaud või eritellimusel tehtud voodi ei anna alust hinnata korter märgatavalt kallimaks kui sarnane naaberkorter.
- Usalda kinnisvara müük maaklerile!
Kinnisvara hinna määrab turg, mitte emotsioonid või isiklikud sidemed. Seetõttu on kinnisvaramaakleril ehk objektiga emotsionaalsete sidemeteta isikul lihtsam kinnisvara adekvaatselt hinnata ning seejuures turu tingimusi arvesse võtta. Seetõttu soovitan hinna määramisel pöörduda valdkonna professionaali poole. Maaklerid tegelevad ostu-müügiga igapäevaselt, neil on sügavamad teadmised turust ning nad tunnevad selle dünaamikat. Lisaks on maakleritel hea koostöö hindajatega, kes suudavad kõige kiiremini kinnisvara väärtust realistlikult hinnata. Maaklerid vahetavad pidevalt kolleegidega infot ning nad on kursis turu uusimate suundumustega.
Kokkuvõtvalt soovitan teha põhjaliku turu-uuringu, hinnata objekti objektiivselt, vältida emotsionaalse müügi lõksu ning usaldada kinnisvaramaakleri ekspertiisi. Need nõuanded tagavad, et müüdav kinnisvara on õiglaselt hinnatud ja müügiprotsess tuleb edukas.
Kommentaarid