Mida kõrgem on korteriomaniku heaolu, seda rohkem muretseb ta oma vara pärast. Kuidas oma korterit ja seal asuvat vara kaitsta, kui isegi soomusuks ja töökindlad lukud ei taga alati kodu puutumatust?
Turvameetodid kutsumata külaliste sissetungimise vältimiseks olid populaarsed juba aastakümneid tagasi, nüüdseks on neid täiustatud ja nüüdisajastatud.
Peale kõige lihtsamate vibratsiooniandurite, mis käivituvad hetkel, kui sissetungija välisukse lävele astub, on olemas ka tõhusamalt töötavaid valveseadmeid. Kontaktmehaanilised või magnetilised detektorid lülitavad sireeni sisse, kui sissetungija avab ukse või akna. Kui lüüa tugevasti vastu ust või seina, hakkab tööle vibratsiooniandur. Klaasi purunemisest annab teada vastav detektori mudel, mida saab varustada akustiliste, kontakt- või piesoanduritega. Neid mudeleid võib sageli näha näiteks kaupluste ja kontorite vitriinidel.
Infrapunadetektor reageerib ruumisisese soojusspektri muutustele ning umbes 37-kraadise temperatuuriga võõrkeha lähenemisele. Soojusanduritel on muidugi ka puudus: mõni loomake või aknast paistev päikesevalgus võib anduri segadusse ajada. Ultraheliseadmed eraldavad heli, mida inimkõrv ei taju, ja analüüsivad selle peegeldust ümbritsevatelt objektidelt. Niipea, kui helis on muutus, kui objektide seis ja paigutus muutub, tuvastab andur erinevuse ja seade teavitab hädaolukorrast. Mõned kombineeritud süsteemid on varustatud ka anduritega, mis reageerivad kuumusele, suitsule või lahtisele leegile. Signalisatsioonikompleksi toiteallikas võib olla nii elektrivõrgus kui ka autonoomne.
Ülaltoodud süsteemide peamiseks puuduseks on see, et isegi kui signalisatsioon töötab ja teavitab lärmakalt sissetungijast, ei leidu alati läheduses neid, kes suudaksid sellele signaalile adekvaatselt reageerida. Omanik ei pruugi kodus olla ning naabrid ei riski tõenäoliselt oma turvalisusega. Sellises olukorras saab aidata vaid lähim politseijaoskond.
Sellise teenuse maksumus on üsna kõrge, kuid õigustatud. Signaal detektorist saadetakse otse sihtkoha aadressile – valvepaneelile, mis korraldab kohe brigaadi väljasõidu kohta, kust signaal tuli. Sellise lepingu sõlmimisel paigaldavad spetsialistid akendele ja ustele andurid ning lisaks lülitid, mis ei tohiks nähtavale jääda. Signalisatsioon on soovitatav paigaldada ruumidesse remondijärgus, kui on võimalik juhtmeid ja seadmeid peita ilma korteri siseviimistlust rikkumata.
Tuleb mõista, et andurite paigutus ja nende nähtavus võib kaudselt viidata sellele, et kui korter on „kaitstud“, siis selle seinte vahel on midagi hinnalist. Seetõttu olge valvsad ja tähelepanelikud ka peale valvesüsteemi paigaldamist. Mitte ainult hea signalisatsioon, vaid ka valvsus, naabrite tundmine ja nendega suhete hoidmine aitavad vähendada sissetungimise ohtu ja suurendab omanike turvalisust.
Kommentaarid