Putukad on üldjuhul kasulikud ja nende olemasolu võiksime ilmselt rahulikult taluda, kui mõned neist ei nõelaks ega hammustaks ja need hammustuskohad ei sügeleks ega läheks paiste. Kahjuks pole meil sääskedest, parmudest ja herilastest pääsu, küll on aga häid nippe, kuidas neid eemale peletada.
Putukad on kasulikud ja aiapidajad ehitavad tänapäeval lausa putukahotelle, et mesilased, kumalased ja teised head putukad käiksid lilli, marjapuid ja -põõsaid tolmeldamas. Mesilased on vagurad ja toimekad, neid ja nende mett me lausa armastame. Mesilased ei tule ka tavaliselt inimesi nõelama.
Võib ju mõelda, et ega putukad siis tule, kui terrassi ja istumiskoha lähedale lilli mitte tuua. Kuid elavad lilled on suvel peamiseks kaunistuseks ning pealegi polegi sugugi kõik putukad lillemaiad. Näiteks parmud, sääsed ja kärbsed lendavad kohale pigem inimese nahast erituvate lõhnade peale. Nemad kuuluvad ka suvitajaid kiusavate putukate esikümnesse. Hea on aed ja lillepeenrad rajada terrassist kaugemale ning akende ees kasutada putukavõrku või võrkkardinaid, aga oma kaunis koduaias muretult istumiseks on veel teisigi nõkse, mis järele proovida.
Sääsed
ei hooli lilledest, vaid puhtast inimverest. Liikvel on selliseid sääski, kelle torge tekitab õrnemale nahale suuri paiseid, mis hakkavad sügelema ja kratsimise tagajärjel võib tekkida koguni veremürgitus. Sääsed ilmuvad enamasti välja peale päikeseloojangut, aga mõned eriti imelikud isendid lendavad ringi ka kuuma päikese käes. Uuringud on kinnitanud, et naiste veri maitseb sääskedele rohkem kui meeste oma ja nad eelistavad alkoholi tarvitanud inimesi. Värskelt pesust tulnud inimese asemel valivad nad ohvriks füüsilise pingutuse tagajärjel kergelt higise.
Sääskede tõrjeks on soovitatud nii end aerosooliga ennetavalt üle pritsida kui ka kasutada spetsiaalset sääsepeletussuitsu. Aerosooli toime lahtub enamasti paari tunniga ja seejärel tuleks seda nahale või riietele uuesti piserdada. Koduseid looduslikke sääsepeletajaid tehakse eeterlikest õlidest, neid vee, baasõli või piiritusega segades. Väga head on teepuu-, eukalüpti-, sidrunheina-, lavendli-, rosmariini- ja piparmündiõli. Ehki need lõhnavad hästi, on need kõik ajutised abivahendid, sest peletavad sääski maksimaalselt 2–3 tundi. Ka küüslauku kiidetakse, sest nii sääskedele kui ka puukidele ei pidavat see lõhn sugugi meeldima. Seda vahendit julgeks soovitada küll üksikutele, sest enamasti ei talu küüslaugulõhna ka inimesed.
Katsed on näidanud, et sääskedest lahtisaamiseks pole paremat nn sinise valgusega sääsemeelitajast, kus sääsed kiiresti hukkuvad. Odavamate alternatiividena võiks kasutada laual või terrassinurkadel tsitruselõhnalisi küünlaid. Püsivamat kaitset pakuvad terrassipottidesse istutatud basiilik, lavendel, piparmünt või krüsanteemid, millest erituvad eeterlikud õlid on ebameeldivad pea kõikidele putukatele. California Davise ülikooli teadlased tegid juba 2014. aastal kindlaks, et sääski ja parme tõmbavat ligi tume värv, kuid musta-valgetriibuline muster tekitavat neis segadust, sest must ja valge peegeldavad valgust erinevalt. Viimati kohtasin uudset soovitust, et lisaks eeterlike õlide toimele peletab sääski ka kohvipuru süütamisest tekkinud suits, mis peaks iseenesest olema meeldiva lõhnaga.
Parmud
on tüütud ja valusad hammustajad, keda leidub nii maal kui ka mere ääres, aga enamasti tuulevaikse ilmaga. Kindlasti ründavad nad siis, kui oled asunud toredaid aiatöid tegema, sest neid meelitab süsihappegaasi suurem kontsentratsioon. Heledad, tihedad ja tugevad riided on parmude vastu kõige parem kaitse. Peale päikeseloojangut parme enam liikvel ei ole, ainult üksikud liigid lendavad ka pimedas. Detamiidi ja deltameriini sisaldavad apteegiaerosoolid peaksid kaitsema ühtviisi hästi nii sääskede kui ka parmude eest. On olemas nii nahale kui ka riietele kantavaid vahendeid.
Herilased
Ilmuvad suvesoojas magusa või mittemagusa lõhna peale kohale ka siis, kui ühtki herilasepesa pole kilomeetrite raadiuseski. Kuna nad on magusamaiad, siis on parim tõrjeviis neid nende enda nõrkusega ahvatleda. Moosi- või meetilgaga pudel, mille suue on kitsam kui põhi, meelitab putukad pudelisse ja välja nad sealt ei saa. Anum tuleks panna istumiskohast natuke eemale.
Putukate olemasolu võiksime ilmselt rahulikult taluda, kui nad ei nõelaks ega hammustaks ja need hammustuskohad ei sügeleks ega läheks paiste. Kellelgi pole tavaliselt meeles kohe hammustusjärgselt tekkinud kuplasid piiritustinktuuri või teeõliga tupsutada. Ja vahel ei aita seegi.
Kommentaarid