Üheksas küsimuste kolmapäev on saanud läbi.
Uusarenduste kohta küsitud küsimustele vastab meie Tartu osakonna vanemmaakler Janika Toots.
Kui keegi jäi küsimuse esitamisega hiljaks, siis kirjuta meile kindlasti See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..
Järgmise nädala teemaks on Koroona mõju kinnisvarale.
Kas broneeringutasu on võimalik mingil moel tagasi saada või jään lepingust lahti ütlemisel sellest ilma?
Broneerimislepingus määratakse üldjoontes ära millistel tingimustel raha tagasi saab. Ehk siis kui ostja rikub kokkulepitud tingimusi, ei saa ta raha tagasi ja sama kehtib ka müüjaga. Kui on vormistatud võlaõiguslik kokkulepe (kus on ka fikseeritud sanktsioonid), siis on võimalik ka seda edasi müüja.
Janika Toots │ Tartu osakonna vanemmaakler
Kelle ma tohin kaasata korteri ülevaatusele? Kas on ka mingi limiit mitu inimest võin kaasa võtta?
Limiiti otseselt ei ole, aga peaks jääma mõistuse piiridesse. On mõeldamatu, et 1-toalisesse korterisse kaasatakse kümme inimest. Praktikas on tavaliselt ostjal kaasas keegi perekonnast/sõber ning ehitusliku taustaga inimene, kes ostetava vara spetsialisti pilguga üle vaatab.
Janika Toots │ Tartu osakonna vanemmaakler
Kas on mingeid dokumente või materjale mida vaadata uusarenduste ostul? Olen suht uus selles mõttes, ei tea kuidas ma uurin korteri kohta, mida tegelikult veel ei eksisteeri.
Ehitavate hoonete korral tuleks alustada ehitisregistrist ehitusloa olemasolu kontrollimist, samuti uurida kes teostab ehitustöid (vaadata nende eelnevaid referentse) ning vaadata kes teostab objektile ehituslikku järelvalvet. Uusarenduste korral aitavad otsust langetada kindlasti kinnisvarast tehtud 3D fotod, mis annavad ettekujutuse korterist. Tutvuma peaks ka nt korteri plaaniga, korruseplaaniga (et aru saada korteri paiknevusest). Samuti soovitan tutvuda eriosade plaanidega: ventilatsioon, elekter, nõrkvool, küte ja kanalisatsioon. Ehk siis võimalikult varajases ehituse faasis peaks tutvuma nt elektriplaanidega, et vaadata kas kõik lülitid/pistikud on lahendatud ostja vajaduste järgi. Hilisemas ehitusfaasis neid muuta on juba päris keeruline. Ventilatsiooniplaani soovitan vaadata eeskätt köögimööbli joonise jaoks ning sellest lähtuvalt köögi teostuspaan teha. Samuti peaks tutvuma korteri puhul siis panipaiga ja parkimiskoha plaanidega. Kindlasti küsida mis ajal saab hoone kasutusloa ja sellega seoses, kui ei osteta kinnisvara omafinantseeringuga siis suhelda pangaga ning küsida, kas nad sellistel tingimustel ka laenu väljastavad.
Janika Toots │ Tartu osakonna vanemmaakler
Kommentaarid