Aasta esimeses kvartalis elavnes Tartu piirkonnas elamuturg, peamiselt kasvas järelturu elamute ning uusehitiste müük linnalähedastes valdades. Tartu korteriturul peatus hinnataseme ja tehinguaktiivsuse kasv juba mõnda aega tagasi, korteritehingute arv kasvas linna lähipiirkondades.
Selle aasta I kvartalis tehti Tartu linna elamuturul 50 ja maakonnas kokku 142 tehingut. Varasemate perioodidega võrreldes kasvas tehinguaktiivsus tunduvalt. Eelmise aasta IV kvartaliga võrreldes kasvas elamuturu tehingute arv Tartus 2 ja maakonnas 15%, ent aastataguse ajaga võrreldes oli kasv Tartus 56 ja maakonnas tervikuna 48%.
Tehingute arvu kiirema kasvu linnast väljaspool tingis peamiselt järelturu elamute ja ka uusehitiste aktiivsem müük Kambja ja Luunja vallas. Elamuturu aktiivsuse üks põhjusi on korterite kallinemine. Ent tehinguaktiivsuse edasist kasvu takistab järjepidevalt vähenev pakkumiste arv, halvenev pakkumiste struktuur ja kasvavad hinnad. Uusehitised jäävad paljudele kättesaamatuks ning pigem kallinevad mõõdukas tempos vanemad elamud.
Tartumaa elamuturul oli I kvartalis keskmine mediaanhind 85 500 eurot, eelmise aasta IV kvartaliga võrreldes on seda 10% vähem, ent aastataguse ajaga võrreldes 48% rohkem. Tartus oli keskmine mediaanhind 122 000 eurot, hinnakasv vastavalt 2% ja 56%.
Korteriturul tehti selle aasta I kvartalis Tartus 432 ning linna lähipiirkondades 116 tehingut. Eelmise aasta IV kvartaliga võrreldes kasvas tehingute arv Tartus 3,6 ja lähipiirkondades 17%. Ent võrreldes aastataguse ajaga on korteritehingute arv mõnevõrra madalamal tasemel: Tartus kasvas see küll 14%, ent lähipiirkondades tehti aastataguse ajaga võrreldes hoopis 15% vähem tehinguid.
Eelistatakse selgelt uuselamuid. Kuid et uusarendustes muutuvad elupinnad väiksemaks, ostetakse suuremaid kortereid järelturult. Tartu linnas on jätkuvalt esimeseks eelistuseks kesklinn ja selle lähiümbrus, sellest tulenevalt on ka hinnatase selles piirkonnas kõige kõrgem. Kiire käibega on Veeriku linnaosa seal asuvate Tartu ülikooli õppehoonetega, samuti tööstusrajoon eesotsas suurimate tööandjate Lõunakeskuse ja Kodumaja osaühinguga.
Uute korterite müügimahtude kasv tingib hinnakasvu kiirenemist ja nii juba kolmandat kvartalit järjest. Keskmine ruutmeetrihind oli selle aasta I kvartalis Tartus 1363 ja linna lähipiirkondades 1322 eurot. Eelmise aasta IV kvartaliga võrreldes kasvas hinnatase Tartus 2,8 ja lähipiirkondades 1,2%, aastataguse ajaga võrreldes oli kasv vastavalt 13 ja 3,8%.
Ülikoolilinna üürituru aktiivsus on kõige kõrgem juuni keskpaigast septembri alguseni. Ent ka aasta algul püsis üüritug aktiivsena. Eelistuseks on enamasti ikka kahetoalised heas korras, maitsekalt sisustatud ja vajaliku tehnikaga varustatud korterid. Nõudlust on ka suuremate korterite või majaosade järele, kuid pakkumine on selles osas kesine. Üürihinnad on püsinud stabiilsena, pole ette näha ka nende hüppelist tõusu.
Koos kevade saabumisega on Tartus ja linna lähipiirkondades kasvanud nii nõudlus kui ka tehingute arv. Käes on parim aeg oma kinnisvara müügile mõelda!
Statistika: Maa-amet ja Arco Vara turuülevaade (Mihkel Eliste)
Kommentaarid