Oma kodu rajamiseks sobiliku krundi leidmine võib osutuda keeruliseks ja tagantjärgi pettumusi valmistavaks, kui jäetakse olulised nüansid tähelepanuta, kirjutab Arco Vara maakler Gari Selgis.
Kinnistut on võimalik soetada, kas vanematesse elamupiirkondadesse, kinnistutena realiseeritavatesse uusarendustesse või siis päris eraldiseisvana, asustusest eemal. Kõikidel juhtudel võib esineda probleeme, sest vanemates elamurajoonides on võimalik krunte sageli osta soodsalt, kuid samas võivad puududa liitumisvõimalused kommunikatsioonidega või on trassid amortiseerunud ja nõuavad lisakulutusi.
Isegi tänasel päeval võib leida Tallinnas või Tallinna lähiümbruse asulate keskustes krunte, kuhu vee- ja kanalisatsiooniühenduse saamine on väga kulukas ettevõtmine. Jällegi võib uurida kohalikust, piirkonda varustavast vee ettevõttest, kas ja millal on plaanis antud piirkonda või koguni kinnistu juurde vee- ja kanalisatsiooniühendus saada. Tänasel päeval kasutatakse veeettevõtete poolt Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondi kaasrahastust, et piirkondades trasse uuendada ja välja ehitada. Seega on mõistlik uurida, kas välja valitud kinnistu ala kuulub arengukavasse või mitte.
Uusarenduste kruntide juures esineb jällegi palju selliseid tagasilööke, mis on seotud kasutuslubadega või on mõni tee- ning trassijupp valesti, mistõttu võib ostja saada maatüki, kuhu ehitada üldse ei saagi või tekib hiljem probleeme majale kasutusloa saamisega.
Kontrollige kasutuslubade olemasolu
Kui soetada krunt uusarenduse piirkonda, siis tuleks kindlasti välja selgitada, kas olemasolevatele teedele ja trassidele on väljastatud kasutusluba. Seda võib igaüks kohalikust omavalitsusest uurida ja mitte leppida arendaja suusõnalise kinnitusega, et kõik on vee ja elektriga ühendamiseks valmis. Vajaduse võib ka arendaja käest vastavat dokumentatsiooni paluda näidata. Samuti on võimalus kasutusloa olemasolu kontrollida ehitisregistrist.
Kui trassidele, teedele, valgustusele pole kasutusluba väljastatud, võib see hiljem olla takistuseks majale ehitusloa või kasutusloa saamiseks. Sama protsess tuleks läbida ka üksiku krundi ostmisel. Küsige kohalikust vee-ettevõttest, kas liitumine on võimalik ja mis tasu eest. Samuti ei maksa jääda lootma elektriühenduse peale uskudes juttu, et elektripost on lähedal. Elektrilevist saab kiirelt kindla vastuse selle kohta kui palju läheb elektriühenduse loomine maksma. Näiteks, kui kinnistu jääb 400 m piirkonda lähimast alajaamast, siis on üldjuhul võimalik liituda ampritasu põhiselt, mis hetkel on 156 EUR ampri kohta. Kui kinnistu jääb kaugemale, siis peaks kinnistu omanik tellima projekteerimistingimused ja seejärel saab selgeks kui palju elektriühenduse saamine maksma läheb. Kui kinnistul on olemas jaotuskilp, siis on elektriühenduse saamine võimalik.
Samuti võib tunduda, et üksik krunt on soodsam, aga tegelikkus võib osutuda hoopis kallimaks. Kui krundil on vanad lagunenud hooned, siis nende lammutamine ja äravedu maksab korraliku summa, samuti võib kommunikatsioonidega ühendamine väga kalliks osutuda. Kõrghaljastusega kinnistu ostmisel peaks selgeks tegema, kui palju puid võib maha võtta, et aastaringselt piisavalt päikesevalgust krundile pääseks. Lisaks kinnistu kujule ja ilmakaartele, tuleb tähelepanu pöörata ka erinevatele piirangutele, mis võib kinnistu hoonestamise võimaluse üldse küsimärgi alla seada. Näiteks lisandub looduskaitse all olevatele piirkondadele päris mitmed piirangud.
Kui soovite osta krundi juba olemasoleva detailplaneeringuga alale, siis soovitame ka sellega eelnevalt tutvuda. Selgita välja, kas detailplaneering on veel kehtiv ja mis ehitusmahud on lubatud. Antud info saamiseks soovitan pöörduda Arco Vara spetsialistide poole.
Krundi jaoks on laenu raskem saada
Võrreldes möödunud kinnisvarabuumi aastatega on tänasel päeval laenu saamine maja ehitamiseks raskem. Kui varasemalt anti laenu ainult krundi ostmiseks, siis üldjuhul tänasel päeval seda ei praktiseerita. Inimesel peab olema vähemalt nii palju omafinantseeringut, et saab krundi osta ja kinnise karbi peale ehitada oma vahenditega. Alles seejärel hakkab pank laenu väljastama.
Samas on erisused võimalikud. Suurematel kinnisvarabüroodel ja arendajatel on pankadega pikaajalised koostöökogemused ja nii saab sobiliku krundi ostmist mitmepoolselt analüüsida ning finantseerida. Arco Varal on koostööpartnereid eramute ehitajatega, kes pakuvad samuti valmis projekte. Sobiva majaprojekti välja valides saab klient hinnakalkulatsiooni koos kinnistu maksumusega. Seejärel saab klient juba pöörduda panka ja positiivse laenuotsuse saamisega, saab juba oma unistuste maja ehitama hakata.
Tähtsal kohal on siin korralikult müügiks ette valmistatud kinnistud. Heaks näiteks on Saku keskuses asuv uusarendus Männimaa. Antud piirkond on arendaja poolt välja ehitatud kaasaegsetele nõuetele vastavad trassid ja teed ning väljastatud on kasutusluba.
Männimaa kinnistute ala hõlmab ca 6,1 hektarit ja millele rajatakse 21 ühepereelamu krunti ning üks paariselamu krunt. Eramajade krundid on suuruses 1500 – 1786 m², paarismaja krunt suurusega 2909 m².
Kohe Männimaa kinnistute kõrval on rajamisel valla avalik suusa- ja kelgumägi ning laste vabaaja park, mis teeb asukoha mugavaks just lastega peredele. Elukvartali keskele rajatakse avalik, 810 m² suurune kõrghaljastusega ala, kuhu on tulevikus võimalik luua laste mänguväljak või ühine puhkeala.
Männimaa arenduses on rajatud uus, asfaltkattega teedevõrk ja tänavavalgustus, mis on üle antud Saku linnale. Iga krundi piiril on Eesti Energia elektriliitumispunkt, Telia valguskaabel, ühisvee- ja kanalisatsioonitrass, sademevee kanalisatsioon ja dreen.
Männimaa kruntide asukoht on väga soodne: Saku Vallavalitsus, toidukauplus ja pangaautomaat asuvad vaid ca 700 m kaugusel, Saku Tervisekeskus ja Saku Mõis ca 1 km kaugusel. Spordikeskus, Saku Õlletehas, terviserajad, Saku Gümnaasium ja lasteaiad ca 1,5 km raadiuses, Saku Selver ca 2 km kaugusel.
Hakkas mõte oma majast meeldima? Tekkis küsimusi? Võta meiega ühendust ja aitame sind suurima hea meelega.
Kommentaarid