Võru ja Võrumaa kinnisvaraturgu võiks iseloomustada vanasõnaga „Tasa sõuad, kaugele jõuad.“. Elukondliku kinnisvara tehingute arvus ja ruutmeetri hinnas võrreldes näiteks Tallinnaga pööraseid muutusi ei toimu, kirjutab Arco Vara Tartu osakonna maakler Ardi Kalma.
Siiski võib Maa-ameti andmetel võrreldes 2016. aasta algust käesoleva aasta algusega tõdeda, et kinnisasja tehingute arv on ligi kümme protsenti kasvanud. Kui 2016. aasta I kvartalis tehti Võrumaal 201 kinnisasja tehingut, siis 2017. aasta samal ajal 220 kinnisasja tehingut. Korteriomanditehinguid oli siis vastavalt 69 ja 96.
Võrus on populaarne Vilja rajoon, kesklinna piirkond. Loomulikult otsitakse peredele kodusid ka looduskaunitesse kohtadesse Lasva, Rõuge ja Haanja vallas. Kõige nõutumad on 2-3-toalised renoveeritud korterid, hinnaga 18000 – 35000 eurot. Põhilisteks ostjateks on noored pered või siis vanemad inimesed, kes soovivad suurematest keskustest oma kodulinna tagasi pöörduda. Elamispindade üüriturgu iseloomustab pindade nappus. Peamiselt otsitakse 2-3-toalisi kortereid, kuid nõudlus ületab pidevalt pakkumist.
Kinnisvaramüüjate teadlikkust on vaja tõsta
Peamiselt kasutatakse Võrumaal kinnisvara müügil väikeste kinnisvarabüroode maaklerite abi või müüakse ise. Samas pole paljud teadlikud sellest, et suure ja tuntud kinnisvaraettevõtte poole pöördudes hoiavad nad kokku aega ja raha. Ja just see esimene – aeg, on tegelikult väärtuslikum kui mistahes muu. Tihti mõeldakse, et mul pole kiiret selle müügiga, las see kuulutus olla üleval aasta-kaks ja ootab oma aega. Kinnisvaratehing peaks toimuma kiirelt, nii püsib nii müüjal kui vahendajal motivatsioon kõige kõrgemal ja positiivne emotsioon on kahepoolne.
Sõlmides juriidiliselt korrektse lepingu, tegeleb maakler potentsiaalsete klientidega ise, käib kohapeal vara näitamas, nii et omanik ei pea kaugelt iga kord kohale sõitma. Lisaks aitab leping probleemide tekkimisel leida kiire ning osapooli rahuldav tulemus.
Suuremal bürool on ka laiemad võimalused objekti reklaamimisel. Kuulutuse mõnda suuremasse kinnisvaraportaali oskab igaüks panna. Tekib küsimus, milleks siis üldse maaklerit? Vastus on lihtne, kas sa soovid oodata või otsida klienti? Kinnisvaraturul on lisaks paarile suuremale portaalile ka teisi, väiksemaid kuulutuste keskkondi, mille osatähtsus piirkonniti on väga erinev. Samuti ei ole täielikult kadunud inimesed, kes otsivad kinnisvara lehereklaamidest. Üha enam loeb ka kinnisvarabüroo ja maakleri olemasolev kliendibaas ning oskus leida üles just see õige klient. Ettevõtted, kelle kliendibaas on suur ning objekte palju, leiavad kiiremini huvilised, kellele mingil põhjusel mõni varasem pole sobinud aga just see pakutud on see õige.
Kinnisvarabüroodel toimib koostöö Eesti suuremate pankadega, mille tulemusel saavad kliendid pangast laenu võtmisel soodustusi. Suurtes kinnisvarabüroodes töötavad kutselised kinnisvarahindajad ja kinnisvaratehingute sõlmimisele spetsialiseerunud juristid. Õige maakler otsib kliendi, ta ei oota juhust.
Vältige maakleritasu maksmist mustalt
Lõuna-Eestis on kuuldavasti väga palju kinnisvaratehinguid, mille juures palub maakler maakleritasu ikka veel maksta sularahas või oma isiklikule kontole ehk nii-öelda mustalt, toob välja Arco Vara Tartu osakonna juht Tarvo Tamme.
Selline teguviis võib lõppeda nii müüja kui ostja Maksu- ja Tolliameti huviorbiiti sattumisega. Kinnisvara müügi puhul jääb märk maha Maa-ameti registrisse, kust Maksu- ja Tolliamet saab hõlpsasti kätte info kinnisvaratehingutest. Tulumaksukohustuse tekkides saab maaklerteenuse eest tasumist tõendava dokumendi alusel selle teenuse kuludesse kanda. Kui olete maaklerile aga maksnud mustalt, ei ole see enam võimalik.
Seega, uurige maaklerteenuste kohta erinevatelt kinnisvarabüroodelt ja kui mõni pakkumine on teistega võrreldes silmatorkavalt madalam, riskite kehva teenuse saamisega ning ilmselt ei esitata teile hiljem teenuse kohta arvet.
Kommentaarid