Õige aeg kinnisvara ostmiseks sõltub olulisel määral aastaajast. Hooajalisus mängib paljudes eluvaldkondades suurt rolli. Kindlasti mõjutab see ka kinnisvaraturgu. Kui võtate seda arvesse, saate eluaseme kasumlikult osta. Hindade hooajalisus on turu aktiivsuse tagajärg. Kevadel ja sügisel on tunda hinnatõusu ning suvel ja talvel, eriti aga pärast uut aastat, hinnalangust. Parimaks hooajaks tehingute tegemiseks peetakse ärihooaega, mis kestab septembrist maini. Kevad- ja sügiskuid peetakse kinnisvara ostuks kõige edukamaks ja intensiivsemaks ajaks.
Vaatleme kinnisvara müügi intensiivsust aasta jooksul. 1. jaanuarist 20. jaanuarini on turul vaikus. Müüjad ei paku uut kinnisvara, ostjad ei otsi elamispinda. See on tingitud aastavahetuse pidustustest, mil paljud võtavad lühikese puhkuse ja lahkuvad linnast. Lisaks kasutatakse vaba raha pidustuste korraldamiseks ja kingituste ostmiseks. Mõnikord läheb sel perioodil ka mõni kinnisvarabüroo tervikuna puhkusele. Kuu lõpupoole ilmuvad uued pakkumised ja koos sellega kasvab ka nõudlus. Hinnad püsivad kõrged. Põhjus on selles, et veel pole jõutud pärast aastavahetuse sagimist end uude perioodi sisse seada. Turg katsetab alles uue hooaja suunda ja tuvastab trende.
Kuna aasta alguses on ostujõud madal, on populaarseimad soodsa hinnaga kinnisvaraobjektid. Kevade alguse poole hakkab nõudlus kasvama, ületades pakkumise, mis on stiimuliks ka hinnatõusule. Kevade keskpaigaks on pakkumisi aina rohkem ja hind ei kiirusta langema. See kestab umbes aprilli keskpaigani. Kuna suvi on kõige aktiivsem renoveerimisaeg, on kevadel ostjad valmis ostma kortereid ilma viimistluseta. Maikuu on aasta kuumim aeg elamistingimuste parandamiseks ja tehingute sooritamiseks. Sel ajal on eriti lastega pered keskendunud kinnisvara ostu-müügiga seotud probleemide lahendamisele.
Aprilli lõpust septembri alguseni lähevad korterid ja muu kinnisvara odavamaks. Mõned tahavad kiiremini müüa, teised tahavad kiiremini osta. Samas on müüjad valmis kauplema. Juulis elavneb nõudlus. Paljud neist, kes kardavad septembris hinnatõusu, üritavad kiiresti ostutehingut sõlmida. Suvel on tulusam müüa vana kinnistu ja osta samal ajal uus kinnistu. Suve lõpuni ei tasu oodata, sest pärast puhkuselt naasmist otsustavad paljud kinnisvaratehinguid teha. Ja niipea, kui nõudlus hakkab kasvama, on tehinguid rohkem ja hinnad hakkavad loomulikult tõusma.
Vaatamata sellele, et korterid ja majad lähevad iga päevaga kallimaks, nõudlus ei lange ja ka pakkumisi tuleb aina juurde. Tegevust jätkub detsembri keskpaigani, mil elamumajanduse sagimine kolib aastavahetuse-eelsesse perioodi. Hinnad saavutavad haripunkti oktoobri lõpus ja püsivad peaaegu kuu aega. Peamine põhjus on selles, et nii ostjad kui ka müüjad soovivad oma äri lõpetada enne uusaastapühi.
Eelpool kirjeldatu ei kehti maamajade, suvilate ja maatükkidega korterite kohta, kus pilt on mõnevõrra erinev. Neid saab osta ainult siis, kui maa pole lumega kaetud. Niipea, kui lumi katab maad, ei ole võimalik hinnata platsi topograafiat, sellel asuva ehituse iseärasusi, pinnase seisukorda ja muid suvekodu jaoks olulisi tegureid.
Kinnisvaraturul on omad trendid, kuid pidage meeles üht, te ei tohiks jääda ootama “parimat aega”. Seega kui teil on vaja midagi kiiresti osta, on parem teha seda hetkel, kui selline vajadus on tekkinud, mitte oodata allahindlusi või muid soodustusi, sest kinnisvaraturg on täis ettenägematuid ootamatusi.
Kommentaarid