Eluaseme renoveerimine on kulukas ettevõtmine. Hiljem tekitab rahulolu see, kui rahapaigutus sai hästi läbi mõeldud ja valikud targasti tehtud. Vahel aga juhtub, et kulukad uuendused jäävad kasutult seisma. Millele pole siis mõtet kodu renoveerides raha kulutada?
Sombustel ja jahedatel sügisõhtutel unistame hubasest olemisest mõnusalt praksuva kaminatule ees. See on ilus unistus, aga tegelikkuses on just kamin see sisustusdetail, mis kipub unustatuna nurka seisma jääma. Kamina ost ja paigaldamine või selle ehitamine nõuab aega ja raha. Esmalt tuleb taotleda luba ja seda on korterelamus võimalik saada vaid siis, kui korter asub viimasel korrusel ja majja on paigaldatud spetsiaalne väljatõmbeventilatsioon. Kui kamin on lõpuks paigas, võite aga avastada, et iga kütmisega jääb korterisse pisut suitsulõhna, mis imbub eriti hästi pehmesse mööblisse ja sisustustekstiilidesse, ning et kamina ust avades lendub sealt tahma. Kuskil tuleb hoida ka küttepuid ja need võtavad lisaks kaminale samuti ruumi. Kui pärast esimest vaimustusetuhinat selgub, et kaminasse tule tegemine ja kõik sellega kaasnev on tülikas ning kamin jääb vaid ruumi võtvaks disainielemendiks, siis võib tekkida kahetsus, et kulutatud rahasummat oleks saanud paremini kasutada.
Teiseks tasub hoolikalt kaaluda soojaveeboileri vajalikkust. Vahel soovitakse korteri renoveerimise käigus igaks juhuks paigaldada ka soojaveeboiler, ent see võib olla mõttetu lisakulu. Igal aastal küll uuendatakse veevarustusvõrke, aga sooja vee varustus katkestatakse üha harvemini või väga lühikeseks perioodiks. Kasutuseta ei tohi aga juba paigaldatud kütteseadmel pikka aega seista lasta: seisev vesi võib roiskuda ja tihendid võivad vananedes hakata vett läbi laskma.
Sageli paigaldatakse renoveerimise käigus vannituppa või esikusse, aga ka isegi rõdule elektriline põrandaküte. Suvisel ajal pole seda vaja ja kui küttehooajal elektriarved kahekordistuvad, lülitatakse lisaküte sageli välja. Kui soovite rahaga säästlikult ümber käia, siis on jahedal ajal mõistlikum panna lihtsalt jalga vanaema kootud sussid või paksud sokid.
Põrandaid uuendades võiks hoolega kaaluda, kas on mõtet kulutada raha hinnalisele spetsiaalselt kuumtöödeldud ja kalli lakiga kaetud puitparketile. Mõne aasta pärast on lakk kohati maha kulunud või oma sära kaotanud, lisaks muutuvad kohad, kuhu langeb otsene päikesevalgus, aja jooksul tuhmimaks. Peale selle tekivad pehmesse naturaalsesse puitu kergesti täkked ja kriimustused. Parketi esialgse väljanägemise taastamine on suur töö: mööbel ja muu sisustus tuleb toast välja viia, vana lakk erinevate lihvijatega eemaldada ning uus peale kanda. Sellepärast eelistavad mõned inimesed tänapäeval taas laminaatparketti, mis on vastupidav nii plekkidele, kulumisele, päikesevalgusele kui ka niiskusele. Samas on laminaatparkett soodsam ja ka muretum lahendus: see ei vaja ei õlitamist ega lakkimist.
Kuna remont on paratamatult kulukas ettevõtmine, siis tuleks enne alustamist koostada remondi eelarve ja hoolikalt kaaluda, millesse on mõistlik investeerida ja mida võiks pigem tegemata jätta.
Kommentaarid