Eestis ei ole kinnisvaramaaklerite tegevus seadusega reguleeritud ning maakleriks võib hakata igaüks, omamata selleks vajalikke teadmisi. Libamaakleritel puudub kompetents, nad ei pruugi osata koostada korrektset lepingut või võivad varjata olulist informatsiooni ning halvimal juhul inimestelt raha välja petta.
Milline käitumine on libamaaklerile omane?
- Libamaakler helistab kinnisvara müüjale ja küsib luba kuulutust jagada, tasu või kirjalikku kokkulepet ta üldjuhul ei maini. Nõusoleku saanud, kopeerib ta müüja kuulutuse ja paneb selle üles kas sama või kõrgema hinnaga – lootuses, et ostuhuviline avastab esmalt tema kuulutuse ja pöördub tema poole. Siis helistab libamaakler müüjale ning teatab, et ostja on olemas, aga enne ta müüjat ostjaga kokku ei vii, kui on saanud tasu tehtud töö eest. Kui müüja pole nõus talle maksma, luuletab libamaakler müüja kohta midagi „toredat“ kokku, et ostuhuviline otse müüja poole ei pöörduks.
- Kui libamaakler sõlmibki kirjaliku koostööleppe, on see sageli segase sõnastusega ja ebapädev, selle punktid pole tihti seadustega kooskõlas. Kui lepingus tundub midagi olevat kahtlane, tasub lasta see juristil üle vaadata. Kirjalik kokkulepe peaks andma eelduse, et teenusepakkuja pakub täispaketi esimesest sammust viimaseni välja. Libamaakler aga lihtsalt seob müüja lepingu abil endaga, enamiku töö jätab ta aga müüja teha. Näiteks pole tal kunagi aega müüdavat kinnisvara näidata ja seda peab tegema omanik ise. Libamaakler ei pühendu müügile nii, nagu teeb seda päris maakler.
- Libamaakler võib end esitleda ostuhuvilisena või ostuhuvilist esindava maaklerina. Ta helistab ja teatab, et tuleb kinnisvara vaatama. Kohapeal aga hakkab ta hinda alla suruma ning võib seda tehes olla väga taktitundetu ja ebameeldiv ning jätta müüjale tunde, et tema usaldust on kuritarvitatud.
- Libamaakler võib osutuda ka lihtlabaseks vargaks. On juhtunud, et kliendid, eriti eakamad inimesed, on usaldanud enda vara võõrastesse kätesse. Millalgi koju tulles on nad avastanud, et osa neile kuulunud esemeid on kadunud. Selline usalduse kuritarvitamine jätab inimese südamesse sügava jälje.
- Libamaaklerit ei huvita, mis saab müüjast tehingu ajal või peale tehingut. Suure tõenäosusega ei ole ta kliendile pühendunud ning proovib ostja eest varjatud puudusi peita. Ta on enamasti vaid raha peal väljas.
Alati tuleks guugeldada end maaklerina või ostuhuvilisena esitlenud inimest ja tema tausta uurida. Kui ta ongi üksi tegutsev maakler, siis vestelge temaga pikemalt ning küsige tema kogemuste ja tegevuse kohta. Maakleritel peavad olema põhjalikud teadmised ehitusvaldkonnast, õigusteaduse ja ka psühholoogia valdkonnast. Suured kinnisvarabürood pakuvad oma maakleritele just nendes valdkondades häid koolitusi.
Autorid: Sandra Alliksaar ja Maria Juss
Kommentaarid