*Oled värskelt kolinud uude majja ning kevade saabudes avastad, et sooviksid rohkem privaatsust? Vaade naabrile on liiga avar või asub maja koguni tee ääres, halvemal juhul veel tolmava tee ääres. Millist hekki siis ikkagi valida, nii et ise jääksid rahule ja ka naabrid oleksid õnnelikud?
Heki rajamisega peaks hakkama tegelema kevadel, kui labida saab juba maasse vajutada. Tavaliselt sobib kevadel istutada poolest aprillist poole maini.
Karvane viirpuu – kasvab kiiresti, lehed ei ole väga suured ning saab kujundada ilusa ja tiheda heki. Nende kaunitest õitest saab teha ka raviteed.
Tuhkur Enelas – kasvab umbes 1,4 m kõrguseks. Hallikate kitsaste lehtedega tihe põõsas. Äärmiselt pilkupüüdev vabakujulise hekina. Oksi korrigeerida ja lõigata tuleks kohe peale õitsemist.
Harilik elupuu – Kasvult aeglane, kuid üks populaarsemaid igihaljastest hekkidest. Enamlevinud variandid on Brabant ja Smaragd. Esimene on laiema kasvu ja tumedama tooniga, teine aga majesteetlikum kõrgusesse pürgiv õrnrohelise tooniga. Harilik elupuu vajab ilusa heki saavutamiseks korrapärast pügamist. Valides elupuu tuleb arvestada, et soovides laiuvat hekki tuleb teda kasvatada varjulisemas kohas ning ülespoole sirguva heki puhul päikese käes.
Kuusehekk – kõrgus harilikult 2 m. Hekina vajab palju valgust. Soovides saada kitsast ja tihedat hekki, pügatakse noort hekki vaid külgedelt. Pealt tuleks pügada alles siis, kui hekk on saavutanud soovitud kõrguse. Tavaliselt pügatakse augustis. Suudab kasvada ka väga õhukesel pinnal.
Kanada kuusk – ideaalne linnaõhus kasvatamiseks. Kanada kuusest on hea kasvatada kuusehekk, kui see paikneb elava liiklusega tänava ääres.
Suur läätspuu – võimas hekk mis talub hästi pügamist. Rikkalikult kollaseid õisi mai lõpus ja juunis. Lepib kehvade ja kuivade muldadega. Talub varju ja on väga kiire kasvuline.
Harilik sirel – kõrge püstine põõsas või madal 5-6 m puu. Sirelite õitseaeg on juuni. Harilik sirel on küllalt varjutaluv, kuid õitsemiseks vajab siiski täisvalgust. Mullastiku suhtes vähenõudlik. Sireleid ei tohi kevadel kärpida, vaid alles peale õitsemist. Selle käigus tuleks eemaldada ka äraõitsenud õied, et sirel saaks jõudu kasvamiseks.
Ungari sirel – hekina tavaliselt 2 m kõrge. Annab võimsa heki. Pealt mitte pügades õitseb rikkalikult. Talub kehvemat mulda, kui muld ei tohiks olla liiga kuiv. Vajab regulaarset pügamist.
Läikiv tuhkpuu – sel on kõik head omadused, mis hekipõõsal olema peaks. Üks levinumaid hekitaimi. Ilma okasteta ja lihtne hooldada, kannatab välja ka mõningase varju.
Hekki valides kindlasti tuleb mõelda selle peale kui kõrget hekki soovitakse. Valides 5-6 m heki tasub enne ka naabritele mainida, et on plaan kasvatada kõrgem hekk. Elu on näidanud, et mis ühele meeldib, ei pruugi teisele sobida. Kõrgem hekk võib hakata naabri aias ka päikest varjama. Elades tolmava tee ääres tasub valida tihedam hekk põhjusel, et see püüaks kinni suurema osa tolmu ning summutaks ka tekkivat müra.
Edukat heki rajamist!
Kommentaarid