Tallinna vanalinna serval ootab uut omanikku tunnustatud baltisaksa päritolu Eesti arhitektile ja moodsa kodu propageerijale Erich Jakobile kuulunud soliidne elamu, millesarnast kinnisvaramaaklerid oma praktikas haruharva kohtavad, kirjutab Arco Vara vanemmaakler Anna Roostar.
Toompea nõlval asuv muinsuskaitsealune Villa Jacoby valmis 1924. aastal ja on kaks aastat tagasi auhinnatud kui parim restaureeritud mälestis Tallinna vanalinnas.
Algselt arhitekt Erich Jakobile kuulunud ning aastaid ka erakond Isamaa ja Res Publica Liidu peakontori rolli täitnud hoone paikneb vanalinna ümbritsevate bastionide vööndis, kuhu ehitama võis hakata alles 19. sajandi teisel poolel, mil tasapisi hakkas ilmet võtma kogu Wismari tänav.
Õige hoo sai ehitamine piirkonnas sisse aga alles 1920. aastate alguses, mil oma teenete eest saadud krundile projekteeritud eramu sai valmis ka Eesti arhitektuuriloos tähtsat rolli mänginud arhitekt Erich Jakobil, kes pühendas suurt tähelepanu eluruumide funktsionaalsusele.
Nii ei leia sellest majast enam juugendile iseloomulikku küllust, vaid näha on pigem asjalikku joont. Toona oli tegemist kõigi mugavustega luksusliku ühepereelamuga, mis on tänaseks taas tänu omaniku pingutustele oma õige funktsiooni leidnud.
Renoveeritud hoole ja armastusega
Praegune omanik, keda iseloomustab suur huvi ajaloo vastu, on hoone renoveerimisele kulutanud palju hoolt, vaeva ja rahalisi vahendeid, püüdes interjööri kujundada võimalikult ajastutruuks. Muinsuskaitsealust objekti ei ole kunagi kerge renoveerida, kuid saavutatud tulemus on suurepärane.
Arhitekt Jacobi projekteeritud hoone põhiplaan on klassikaline ja professionaalselt lahendatud. Veel sada aastat hiljemgi näib see olevat ainuvõimalik ja täiuslik.
Alumisel korrusel paikneb tänava suunda jääv köök, aia poole jääb aga elu- ja söögituba koos kaasaegse kaminaga. Elu- ja söögituba asuvad paari astme võrra ülejäänud esimese korruse ruumidest madalamal, saavutamaks esindusruumile suuremat kõrgust ning tagamaks astmeta üleminekut terrassile. Terrass annab vahetu seose loodusega. Teisel korrusel asuvad kaks magamistuba ja kabinet-raamatukogu. Ühes magamistoas on säilinud kaunis ahi.
Katusekorrus on nüüdsest kasutusel lapse privaatse alana. Pind on peaaegu sümmeetriliselt poolitatud mängu- ja magamistoaks. Keldrikorrusel asub puhkeruum, kus on oma kinosüsteem ja kamin. Keldrikorrusel on mõnus külalisi võõrustada, kuna ruumid omavad head heliisolatsiooni ja on olemas ka eraldi sissepääs.
Proffide kätetöö
Arhitektuurse lahenduse töötas välja Enn Rajasaar, disainis sisearhitekt Pille Lausmäe. Disaineri abiga on välja valitud nii ajastutruu kvaliteetmööbel kui ka valgustid.
Renoveerimisel on kasutatud väga häid materjale ja oma ala spetsialiste. Parketi on ruumidesse pannud näiteks Jaak Lont, kes on kuldsete kätega meister ja paigaldanud mitmete väärikate Eesti villade ning mõisate põrandaid.
Kinnistu väravad on loodud sepakunstniku Heigo Jelle poolt, kelle näitust võib praegu imetleda Tallinna Kaubamajas.
Praeguse omaniku tellimusel kujundas skulptor Kalle Pruuden eramu aeda Jaan Koorti kuulsa metskitse eeskujul kaasaegse, metallvõrgust metskitse, skulptuuri, mis harmoneerub metallvõrgust aiamööbli ja lõkkepanniga.
Veel mõned erilisemad pakkumised Eesti kinnisvaraturult:
Hildingi talukompleks Läänemaal
Terase 16 penthouse Tallinna südalinnas
Kommentaarid