Puhkamine on üks tervisliku eluviisi alustalasid, ent vahel ei pööra me sellele piisavalt tähelepanu. Mida on selleks vaja, et hästi välja puhata?
Et saaksime hästi magada, on oluline roll nii voodi asukohal, värskel õhul ja õhuniiskusel, magamistoa õhutemperatuuril, puhtal voodipesul kui ka madratsil. Eriti tahaksin rõhutada just heas seisukorras madratsi olulisust.
Madratsi halb seisukord mõjutab paraku kogu meie keha, samuti halveneb une kvaliteet, me ei suuda uinuda, ärkame öö jooksul mitmeid kordi, tekivad terviseprobleemid (allergia, seljavalu, pinged kaelas, lihastes jne). Tavaliselt seostame neid vaevusi kas istuva töö või ülepingutusega treeningsaalis ega tule selle pealegi, et kontrollida oma magamistingimusi.
Millest aru saada, et on aeg madrats välja vahetada?
- Kui madrats on määrdunud
Kuna madratsile tekivad aja jooksul tolmulestad ja allergeenid, mis põhjustavad aevastamist, sügelemist või rahutust uinumisel, on vaja välja selgitada, kas teha madratsile korralik puhastus või vahetada see üldse välja. Sõltuvalt kvaliteedist on madratsi eluiga 10–12 aastat.
Inimene eraldab ka magades jääkaineid, mis väljuvad higina – see tekitab omakorda määrdumist.
Et pikendada madratsi eluiga, on soovitatav kasutada sellel kattemadratsit, mida on võimalik pesta. Kattemadrats ehk madratsikate neelab higi ja mustuse endasse. Pesema peaks seda 5–6 korda aastas ja kui inimesel on tolmuallergia, siis isegi tihedamini.
Madratsikatte võiks välja vahetada 3–4 aasta tagant, eriti peaksid seda tegema allergikud.
- Kui madrats on ära vajunud
Ära vajunud madrats põhjustab seljavalusid. Madratsit saab kontrollida, kui tõsta see voodist välja tasasele pinnale ja panna sinna peale lood või harjavars – kui see jääb kusagilt õhku, on aeg teha kasulik investeering oma une kvaliteedi parandamiseks ja madrats välja vahetada.
Tuleb arvestada ka sellega, et raskem inimene koormab madratsit kergemast rohkem ja madratsit tuleb vahetada tihedamini.
Selleks, et hinnata, kas madrats on liiga vana või mitte, tuleks mõelda, kas sellel on mugav magada, kui hästi ja kiiresti saab uinuda ja kas hommikul ärgates on puhanud ja rahulolev tunne.
Soovituslik on madrats 3–4 korda aastas ümber pöörata, nii et peapoolne ots jääb jalgade poole ja vastupidi – see tagab, et madrats ei kohandu ülearu Teie keha kumerustega ega teki vajumislohukesi.
Hügieeni seisukohalt on vaja madratsit regulaarselt tolmuimejaga puhastada. Võimalusel tasuks see mõned korras aastas kas rõdule või õue tuulduma viia. Kui see võimalus puudub, võiks tõsta madratsi päevaks püsti lahtise akna juurde seisma.