Allergiatest räägitakse üha rohkem ja inimeste teadlikkus uut kodu valides on aastatega järjest tõusnud. Õhk Tallinna südalinnas peletab paljusid allergiahirmus peresid ja sunnib neid siirduma linnast välja, kus elu on logistiliselt keerulisem. Tolmuallergia hirmu vähendab oluliselt aga uudne ja Eestis esmakordselt kasutatav antibakteriaalne ventilatsioonisüsteem, mis võetakse kasutusele Pronksi 3 majas Tallinna südalinnas.
Linnakeskkond tekitab ülitundlikkust
Maie Jürisson, Eesti Allergialiidu Tallinna Allergiaühenduse juht
Ülitundlikkushaigusi nagu astma, allergiline nohu, silmaprobleemid jms diagnoositakse eelmiste kümnenditega võrreldes sagedamini mitmetel põhjustel. Üks põhjusi on kõrgem haigusteadlikkus, teiseks põhjuseks on linnastumine ja väline õhusaaste. Üldiselt esineb ülitundlikkus- ja allergilisi haigusi sagedamini linnades ja tööstuspiirkondades. Eestis läbiviidud uuringu järgi esineb ülitundlikkust vähemalt ühele aeroallergeenile veidi enam kui kolmandikul täiskasvanuist.
1970ndatest aastatest hakati tähelepanu pöörama ka siseõhu saastatusele ja õhuniiskusele ning sellest tulenevatele terviseprobleemidele seoses energiasäästlike hoonete ehitamisega. Umbsetes hoonetes põhjustavad astmat ja allergilist nohu eelkõige sisekeskkonna aeroallergeenid - tolmulest, lemmikloomade kõõm, karvad ja muud eritised. Haigusnähtude intensiivsus oleneb allergeenide kontsentratsioonist õhus, see omakorda ventilatsioonist, tuulutamisest.
Klient on haritud ja arukas
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., Arco Vara elamispindade maakler
Viimastel aastatel tuleb minu juurde üha rohkem inimesi, kes uut kodu otsides küsivad, mis materjalid korteris on ning milline on ventilatsioonisüsteem. Täielikult renoveeritud korterelamute ja uusarenduste suhtes ollakse nõudlikumad, kui järelturukorterite puhul. Tahetakse, et silmal oleks hea vaadata, et oleks avarust, valgust ja õhku.
Pronksi 3 elamus on spetsiaalne ventilatsioonisüsteem, millega ei teki vajadust oma elamist akna kaudu tuulutada, kuigi akende avamise võimalus on olemas. See tähendab, et korterisse ei tule tänavatolmu ja tänu müra summutavatele akendele ei kuule ka tänavamüra. Viimase korruse korteritel on aga olemas avar katuseterrass, kust saab nautida vaadet merele.
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., Arco Vara elamispindade maakler
Kuna kogu Pronksi 3 maja sisemus lammutatakse ja vanast jäävad alles vaid välisseinad, tehakse uued vahelaed ning siseseinad kaasaja nõuetele vastavatest kvaliteetsetest ja võimalikult allergiavabadest materjalidest. Valitud sisekujundusmaterjalid arvestavad samuti allergikute vajadustega - seinad ja laed on värvitud vee põhjal toodetud värvidega, põrandale tuleb naturaalne parkett.
Antibakteriaalne ventilatsioonisüsteem on abiks allergikutele
Toomas Kolk, diplomeeritud ehitusinsener
Pronksi 3 ventilatsioonisüsteemis on kasutatud Šveitsi grupi Zehnder komplektset ventilatsioonilahendust, kus igal korteril on oma passiivmaja ventilatsiooniseade. See tähendab, et õhuvahetus vastab passiivmaja energiatagastusele, elektrienergia tarbele, müratasemele ja teiste kriteeriumitele ning seadmed omavad vastavat sertifikaati. Antud lahenduse kasutamine kortermaja arendusprojektis on Eestis esmakordne.
Nii nagu mehaanilisele energiatagastusega ventilatsioonile kohane, tagatakse saastunud õhu väljatõmme olmeruumidest ja köögist. Ruumitemperatuuril saastunud õhk kogutakse antibakteriaalsete torustike (Zehnder ComfoFresh) abil ventilatsiooniseadmesse, kus saastunud õhk annab oma soojuse üle väljast tulevale värskele, aga enamasti jahedamale välisõhule. Pronksi 3 elamusse valitud Zehnder ComfoAir ventitlatsiooniseadmed suudavad sellisel moel taaskasutada ligi 80% energiast, mis muidu lihtsalt kaotsi läheks. Lisaks jälgib ventilatsioonisüsteem õhu niiskustaset eluruumides. Teatavasti on kütteperioodi liiga kuiv siseõhk üks mehaanilise energiatagastusega ventilatsiooni suurimatest probleemidest. Et liigne kuivus ei hakkaks elamist ja ööund häirima, tagastab soojusvaheti eluruumidesse puhutavale õhule ligi 50% niiskusest.
Pronksi 3 ventilatsioonisüsteemis liigub õhk mööda spetsiaalseid plastist õhujaotuskanaleid. Antibakteriaalse sisepinnaga õhukanalid muudavad torustiku sisemuse tolmu- ja mustust hülgavaks ning vähendavad torus liikuva õhu hõõrdumist, mille tulemusel kulub õhutranspordile vähem elektrit. Sel viisil ei teki bakterite kasvuks soodsat keskkonda nagu tavalistes ventilatsioonitorudes.
Hea sisekujundus arvestab samuti allergikutega
Aet Piel, tunnustatud sisearhitekt, Pronksi 3 sisekujunduse autor
Allergikute põhiteema on tolm. Väga konkreetseid materjale allergikutele ei ole. Olen soovitanud lastetubadesse üht väheseid allergikutele sobivaid põrandakatteid, milleks on 100% looduslik ja antibakteriaalne naturaalne linoleum. Allergikutele võiks seinakatteks head olla naturaalsed seinakrohvid.
Pronksi 3 materjalide valikul on silmas peetud maja esialgset ehitusaastat 1930ndatel. Toonast aega peegeldavad kõrged puidust tahveluksed, kõrged põrandaliistud, väärikad puidust aknalauad ja ajastutruu plaadivalik.
Endale kodu valides soovitaksin alati kipsplaadile eelistada krohvitud seinu ning taastada ja säilitada vana nii palju kui võimalik, sh paekiviseinad, tellisseinad. Vana renoveerimine peaks tähendama ka kaasaegseid ja kvaliteetseid materjale.
Pronksi 3 ehitus on alanud! Maja läbib põhjaliku uuenduskuuri, mille käigus valmivad 24 korterit ja 3 äripinda. Maja valmimistähtaeg on sügis 2015. Lisainfo http://www.pronksi3.ee/